3/52

Trzecią wylosowaną kategorią 3/52 była niesławna KSIĄŻKA Z NIEBIESKĄ OKŁADKĄ. Kategorię skradłam z innych czytelniczych bingo i, o ile wiem, chodzi w niej o niesławne pytanie zadawane bibliotekarzom / księgarzom przez czytelników niepamiętających o chcianej książce nic poza kolorem okładki.

Żona niestety orzekła, że tak to ona się nie bawi i doczytała poważną akademicką książkę koloru niebieskiego, którą powoli czytała od dłuższego czasu, Sarę Ahmed i jej Strange Encounters. Ja postanowiłam być wierna literze prawa i wyszukałam najbardziej niebieską książkę na swojej półce.

books Jak widać, książka jest w mało przyjemnym odcieniu niebieskiego, ale doskonale oddaje to jej tematykę. Dionne Brand to kanadyjska powieściopisarka i poetka pochodząca z Trinidadu i Tobago. At the Full and Change of the Moon opowiada historię Marie Ursule, XIX-wiecznej niewolnicy, która po nieudanych próbach buntu decyduje się na ostateczny krok – zbiorowe samobójstwo w ramach protestu przeciwko właścicielom. Przed śmiercią ratuje tylko swoją córeczkę, wysłaną w świat wraz z ojcem. Córka i jej dzieci, wnuki i prawnuki, którym poświęcone są kolejne rozdziały, trafiają na różne krańce świata i przytrafiają im się najróżniejsze koleje losu – niektóre z nich są poważnymi kobietami aspirującymi do klasy średniej (odkrywającymi swoją sensualność podczas klimakterium), inne trafiają do świata przestępczego; mamy prostytutki i księdza-gangstera, emigrację i zakorzenienie. Niektóre rozdziały podobały mi się bardzo, inne mniej, ale całość miała bardzo dobrą strukturę i pięknie operowała lirycznym językiem.

> Następna kategoria to POWIEŚĆ HISTORYCZNA, zabrałam się już za lekturę najnowszej Elizabeth Gilbert. Botanika i XIX wiek, czego chcieć więcej.

> A poza tym czekam na nową Dorę Wilk. Zobaczymy, czy nastąpiła poprawa, czy niezbyt.

> I w następnej kolejności spróbuję chyba jakąś non-fiction, stęskniłam się za ponurymi feministycznymi analizami popkultury.

Reklamy

Informacje o leseparatist

26 lat, nałogowa, entuzjastyczna i obsesyjna czytelniczka. To mój blog o czytaniu - eklektycznym i bezwstydnym.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „3/52

  1. Girl pisze:

    Jakbym miała legit książkę z niebieską okładką, to bym przeczytała 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s